13.8 C
Skopje

Maqedoni

EKSKLUZIVE: Ali Ahmeti emëron koordinator edhe në Saraj – Rafis Aliti merr përgjegjësinë

Bild.mk mëson se lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, në kuadër të kompetencave të veta statutore, e ka caktuar Rafis Alitin si koordinator për degën e BDI në Saraj. Pas emërimit të Bujar Osmani si koordinator në Çair, vendimi i...

SHBA ndihmon në modernizimin e MPB-së

Shkup, 24 mars – Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski në takimin e sotëm të punës me zëvendës shefin e Misionit të Ambasadës Amerikane në Shkup, Erik Mejer dhe anëtarëve të delegacionit, shprehu falënderim për bashkëpunimin e deritanishëm...

Vdekja e 6-vjeçares në spital, Kovaçevski: Të bëhen sanksione, aty ku do të ketë nevojë

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se të gjitha institucionet kompetente po punojnë për të zbardhur rastin e vdekjes së vajzës 6 vjeçe në spitalin e Manastirit, shkruan TV21. Kovaçevski tha se në bazë të fakteve duhet të vërtetohet se çka...

Aggeler: Në 10 vitet e fundit, SHBA ka dhuruar 13,5 milionë dollarë për të përmirësuar jetën e qytetarëve në Maqedoni

Sot në Qendrën Klinike të Shkupit është përuruar rinovimi i Klinikës së Gastroenterohepatologjisë, që është financuar nga SHBA-të, përcjell TV21. Ambasadorja e SHBA-së në Shkup Angela P. Aggeler tha se ky projekt ka përfunduar një vjet më herët ndërsa...

Bekteshi: Nga java e ardhshme do të ketë ulje të çmimit të miellit

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi përmes një postimi në faqen e tij në rrjetin social Facebook ka ndarë me qytetarët paralajmërimin për uljen e çmimit të miellit nga java e ardhshme. “Sot u informova se nga java e ardhshme do...

Osmani në takim me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot ka zhvilluar takim me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së të akredituar në vend. Ministri bëri një pasqyrim të zhvillimeve të fundit në planin e jashtëm, me theks në agjendën tonë...

Jetëgjatësia në BE u ul në 80.1 vjet, në vendin tonë në 73.2 vjet gjatë vitit 2021

Në vitin 2021, jetëgjatësia gjatë lindjes në BE ishte 80.1 vjet. Në vitin 2019 jetëgjatësia në BE arriti në 81.3 vjet, por më pas u ul me 0.9 vjet në 80.4 në vitin 2020 dhe me 0.3 të tjera...

Sot seancë e Këshillit Buxhetor të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Këshilli Buxhetor i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë seancë. Në rend dite të seancës janë Propozim-vendimi për përcaktimin e vlerës së pikës për llogaritjen e pagave të nëpunësve të Kuvendit, Propozim-vendimi për mënyrën e...

Kryediplomatja gjermane në Shkup: Nëse doni që mos të ikë e gjithë rinia, sillni Evropën këtu

Nëse nuk doni që të gjithë të rinjtë të shkojnë në Evropë, atëherë duhet ta sillni Evropën këtu dhe kjo mund të bëhet me anëtarësimin në BE, këtë e tha sot ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Annalena...

Kovaçevski: Nuk është e vërtetë që deputetë të shumicës nuk do të votojnë për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha sot se nuk është e vërtetë se ka deputetë nga shumica qeverisëse, pra nga LSDM, të cilët janë kundër ndryshimeve kushtetuese. Sipas tij, ajo që thotë opozita nuk ka asnjë bazë reale. Procesi i ndryshimeve...

LAJMET MË TË LEXUARA

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...