16.8 C
Skopje

Maqedoni

Bytyqi: Punë ka – të papunët duhet të rikualifikohen

“Nga viti 2011 deri më 2019 nga vendi ynë janë larguar 700.000 qytetarë ose cdo I katërti ka dalë jashtë vendit. Edhe pse ky trend është ulur gjatë pandemisë, fatkeqëisht paraqet një problem serioz jo vetëm për bartësit e...

Bekteshi: Turizmi – këtë vit do të arrihen rezultatet e pritshme

“Në periudhën janar – korrik të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, numri i turistëve është rritur për 53,3 %, ose për 13,7 % te turistët vendas dhe me 109,9 % të turistëve të...

Bytyqi: Qytetarët të jenë të qetë, do të ketë edhe ngrohje termike edhe gaz

Shkup, 27 shtator – Qytetarët të jenë të qetë, do të ketë energji termike, tha sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi. Bytyqi informoi se është siguruar edhe gaz. “ESM dhe “Adora” hyjnë në negociata që duhet të respektojnë të...

Mediat e VMRO-së nxisin lajme për “përçarje” në BDI

Ka mjaftuar gjithmonë qoftë edhe një deklaratë e vetme të del nga selia e partisë më të madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut, BDI, për të krijuar lajme, sensacione apo edhe turbullira tek partitë opozitare dhe mediumet e afërta...

Kovaçevski flet për provokimet ndaj Bullgarisë: Ne gjithmonë reagojmë kur dëmtohet reputacioni në çfarëdo baze

“Nuk është e vërtetë që nuk kemi reaguar, kemi reaguar gjithmonë kur ka veprime kur cenohet reputacioni në çfarëdo baze. Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar, por ne kemi reaguar edhe për një ndeshje tjetër në të cilën...

“Krahu evropian brenda VMRO-së”, Jordanov: Jam pro ndryshimeve kushtetuese!

Kreu i Komunës së Shtipit i cili vjen nga rradhët e opozitares, VMRO-DPMNE ka deklaruar se mbështet ndryshimet kushtetuese por mes tjerash tha se përkrah edhe referendumin i cili sipas tij, nuk do të sjellë ndarje mes qytetarëve. “Jam pro...

MPJ: Dënojmë gjuhën e urrejtjes në ndeshjen e futbollit mes RMV-së dhe Bullgarisë

Ministria e Punëve të Jashtme ka dënuar shprehjen gjuhës së urrejtjes gjatë ditës së djeshme në ndeshjen e futbollit Maqedoni-Bullgari, përcjell TV21. Nga MPJ thonë se pikërisht sporti duhet të jetë shembull për raporte të mira dhe respekt të...

Partitë në pushtet në RMV thonë se shumica parlamentare është stabile

Shumica parlamentare është e qëndrueshme, ndërsa Qeveria është plotësisht e fokusuar në menaxhimin e krizës, si dhe në procesin e skriningut të BE-së, thonë partitë në pushtet pas trazirave në Bashkimin Demokratik për Integrim. Për informacionet lidhur me BDI-në dje...

Përfundon skriningu shpjegues me BE-në për klasterin “Themelet”

Dje u mbajt mbledhja e skriningut shpjegues për një tjetër fushë që po futet për herë të parë në negociatat e anëtarësimit – “Funksionimi i institucioneve demokratike”, në kuadër të klasterit “Themelet”, që është një vlerë bazë mbi të...

Osmani: Informatat se do të ndërrohem janë lajm i rrejshëm

Informacioni për largimin tim është lajm i rremë dhe nuk meriton asnjë koment, tha sot ministri i Jashtëm Bujar Osmani lidhur me ofertën e pretenduar për shkarkimin e tij nga posti ministror. “Është lajm i rrejshëm informata për ndërrimin tim...

LAJMET MË TË LEXUARA

Flamuri i madh serb në mes të Mitrovicës, hiqet nga KFOR

Një flamur i madh ishte vendosur sot afër Urës së Ibrit nga strukturat paralale. Vendosja e këtij flamuri u pa...

Polici i rrugores në gjendje të rëndë/ Arrestohet shoferja që e përplasi në tunelin e Elbasanit

Drejtuesja e automjetit që aksidentoi punonjësin e Policisë Rrugore në tunelin panoramik të Elbasanit është arrestuar në flagrancë.   Polici i...

Gazi rus derdhet në det/ Rrjedhje misterioze pranë Suedise e Danimarkës, dyshohet për sabotazh

Vendet europiane po hetojnë një rrjedhje të pashpjegueshme në dy gazsjellës rus që shtrihen nën detin Baltik pranë...

Shqipëria sot përballë Islandës; Broja, Asllani dhe Hysaj drejt stolit, ja formacioni i mundshëm

Kombëtarja shqiptare do të luajë sonte me Islandën në orën  20.45 minuta në stadiumin “Air Albania” në përballjen...

Veliaj në Pragë, takon kryebashkiakun e Kievit, Vitali Kliçko: Do vazhdojmë të jemi një nga mbështetësit e palëkudur të Ukrainës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një vizitë të tijën në Prage ka takuar kryebashkiakun e Kievit,...
Translate »