Kryeministri Rama i është kthyer sërish akuzave ndaj kreut të PD, Lulzim Basha në lidhje me të shkuarën e tij kur ka punuar për Tribunalin dhe Departamentin e Drejtësisë së UNMIK. Pasi e akuzoi për dezinformim në lidhje me situatën e pandemisë, kryeministri Rama i ka kërkuar Bashës të sqarojë...
Nga Azgan Haklaj për Bild.mk Ministria e Kulturës dhe Akademia e Shkencave pasi kanë deshtuar totalisht në misionin e tyre për të promovuar kulturën shqiptare, historinë, etnosin e vjetër e kostumografinë popullore aq të larmishme e të lashtë që e ka zenafillën qysh në lashtësinë pellazgo- ilire janë kthyer në...
Gjatë diskutimit në ‘Open’ rreth ngjarjeve tw fundit pas karikaturave të Charlie Hebdo, analisti Redi Shehu debatoi ashpër me Mustafa Nanon. Debati nisi kur Nano e pyeti Shehun nëse është e fyer nga publikimet e Charlie Hebdos. Nano: A u fyeve ti nga karikaturat? Shehu: Po, patjetër! Nano: Pse jeni të gjithë një...
Vizita e ministrit të Jash tëm grek, Nikos Dendias në Tiranë, shënoi një stacion të radhës në marrëdhëniet kaq të paqarta shqiptarogreke, të mbuluara shpesh me tisin e hipokrizisë si marrëdhënie të shkëlqyera mes dy popujsh miq. Këta tanët, e kam fjalën për dy popujt, duhet të jenë vërtet...
Duke nisur nga viti 2021, shtetasit e Shqipërisë do të detyrohen të udhëtojnë për në vendet e Bashkimit Europian dhe të gjithë zonës Shengen vetëm pasi të jenë pajisur me viza, në kuadrin e një sistemi të ri aplikimi që synon të kontrollojë maksimalisht lëvizjen e njerëzve duke ua...
Këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina është arrestuar këtë të shtunë në doganën e Morinës, pasi është kapur me një armë zjarri pistoletë, me 23 fishekë luftarak, si dhe një pistoletë çakmak. Sipas policisë, është kaluar në vijën e dytë për kontroll më të imtësishëm, mjeti tip “Audi”, me drejtuese shtetasen...
Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe homologu i tij grek Kyriakos Mitsotakis pas takimit të djeshëm kanë rënë dakord që të zgjidhin çështjet e së kaluarës. Rama ndodhet në Athinë si kryetar i OSBE-së për dy ditë, ku do të takojë diplomatët grek dhe të diskutojnë për çështje të...
Jetmira Hasani u vra dje me armë zjarri nga kunati i saj Agron Tanushi. Raportohet se ata Tanushi ishin të pajisur të dy me urdhër mbrojtje nga njëri- tjetri, por kjo nuk u shërbeu për të qëndruar larg, duke bërë që raporti i tyre të përfundonte në mënyrë tragjike...
Këtë të hënë të 7 shtatorit nis sesioni i ri i legjislaturës së re në një seancë që pritet më tepër të jetë thjesht proceduriale. Kësisoj deputetët rikthehen nga pushimet, duke sjellë me vete edhe ethet, nëse do të munden që shtatorin tjetër të futen apo jo në sallën e...
Revista The Economist shkruan se në të gjithë Ballkanin, popullsitë po zvogëlohen dhe plaken, dhe nëse situata nuk ndryshon edhe më shumë njerëz do të largohen. Në afat të shkurtër qeveritë nuk e kanë problem emigrimin sepse ul papunësinë dhe rrit dërgesat nga jashtë. Por, në planin afatgjatë është...
Translate »