Një 34- vjeçar u arrrestua nga policia në Divjakë pasi tentoi të therte me thikë një person. Sot rreth orës 10:20, në një lokal në fshatin Spolatë, Divjakë, shtetasi E. T., 30 vjeç, banues në Gradishtë, për motive të dobëta, ka tentuar të vrasë duke e goditur me thikë shtetasin...
Për pesë vjet ekonomia shqiptare bëri kthesën e jashtëzakonshme dhe nuk e teprojmë nëse e quajmë atë një mrekulli shqiptare, është ky konkluzioni i Qendrës për Zhvillimin Ndërkombëtar në Universitetin e Harvardit “The Growth Lab”. "Shqipëria është një vend ku ka pasur shumë arritje për të zgjeruar mundësinë dhe mirëqenien,...
Shkruan Azgan Haklaj Opozita e bashkuar kapë shah - mat Edi Ramën me listat e hapura Epilogu politik i Zhupan Ramës i pashmangshëm Spiropali ka vendosur ta vajtojë vetë Skënderbeun e saj Meditim për amëshimin politik të Edi Ramës  Akrobacia politike e Edi Ramës për të fshehur qëllimin e vertetë të ndryshimeve kushtetuese, me...
Nga Azgan Haklaj Ministria e Kulturës me veprimin apo mosveprimin e saj në vijimësi nuk e mbrojti  identitetin kulturor të Kombit Shqiptar. Eposi i Kreshnikëve është pasaporta e trashëgimisë shpirtërore.  Lahuta e çiftelia, ashtu si plisi i bardhë, xhamadani, xhubleta e fastanella janë kolona vertebrale e etnokulturës shqiptare. Ministria e Kulturës në vend...
Kreu i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha ka marrë dhuratë të veçantë në kullën e Isa Boletinit, teksa pasardhësit e heroit të Kosovës i dhanë liderit demokrat flamurin 108- vjeçar të kryengritjes para Shpalljes së Pavarësisë. Basha ka premtuar se këtë flamur do e vendosë në zyrë nesër si...
Gjatë natës në parkimin e një hoteli në Vlorë është djegur një automjet luksoz. Mësohet se makina është në pronësi të një shqiptari nga Kërçova i cili është emigrant në Gjermani. Ai u shpreh se nuk ka dyshime dhe as konflikte me asnjë persona dhe se në Vlorë kanë ardhur...
Kryeministri Edi Rama vazhdon t’i bëj apel qytetarëve për vendosjen e maskës. Me anë të një postimi në Facebook Rama shkruan se me vendosjen e maskës mbrojmë veten, njerëzit e dashur dhe i japin një dorë mjekëve dhe infermierëve në këto momente të vështira. Ja postimi i plotë i Ramës: MIRËMËNGJES...
Policia vijon operacionin e ekstradimit të personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar drejt vendit tonë. Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën dhe Interpol Parisin u finalizuan dy operacione ekstradimi. Ekstradohet nga Italia një 39-vjeçar i dënuar me 19 vjet burg, për vepra të rënda kundër personit. ”Në vijim...
Rreth orës 07:45, të mëngjesit të sotëm në akuariumin e portit Durrës, është gjetur i mbytur një shtetas i seksit mashkull, i dekompozuar. Policia njoftoi se po punon për identifikimin e kufomës së dekompozuar. Paraprakisht mendohet se gjetja e kufomës lidhet me një ngjarje të fundjavës së kaluar kur 4 shtetas...
"Pusho shqip”. Kjo është motoja e këtij sezoni turistik të pazakontë në Shqipëri, ku pandemia e koronavirusit detyron turizmin patriotik. Pushimet e verës në Shqipëri dhe të dimrit në Kosovë! Ky ka qenë rekomandimi i thjeshtë që është bërë të mërkurën në plazhin e Shëngjinit, ku është zyrtarizuar sezoni...
Translate »