Home Maqedoni Zgjedhjet Parlamentare 2020

Zgjedhjet Parlamentare 2020

I dërguari i posaçëm i OKB-së për Ballkanin, Karl Bildt, në profilin e tij në “Twitter” shkruan se do të pasojnë negociata të gjata për formimin e një koalicioni qeverisës, i cili, sipas tij, duhet të jetë një version i tanishëm. “Unë mendoj se negociatat e gjata për një koalicion...
Koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja në përbërjen e re parlamentare do të ketë 46 deputetë, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja 44, BDI-ja 15, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa 12, E Majta dy dhe PDSH-ja një deputet, tregon simulimi i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në bazë të rezultateve fillestare...
Sipas informacioneve jo zyrtare të cilat i ka publikuar KSHZ nga të përpunuar 3.130 nga gjithsej 3.480 vend votime, Koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mundemi”, ka fituar 272.881 vota ose 36,15, ndërsa Koalicioni i VMRO-DPMNE-së 268.168 vota ose 34.73%. Për BDI-në kanë votuar 86.816 ose 11.5%, ndërsa për koalicionin ASH-AAA...
Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën për media pas mbarimit të zgjedhjeve ka deklaruar se kanë arritur sukses dhe për momentin kanë tre deputetë më shumë se VMRO-DPMNE dhe me mundësi për një ose dy më tepër. “Koalicioni jonë Mundemi është fitues i këtyre zgjedhjeve. Qytetaret dolën dhe votuan...
Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar edhe mandatin e 13-të në këto zgjedhje të parakohëshme parlamentare që u mbajtën dje më 15 korrik. Këtë e ka bërë të ditur zv.kryeministri Bujar Osmani derisa ka postuar në rrjetin social se tashmë kanë nxjerë dhe mandatin e 13-të.
Nga përpunimi i rezultateve në 2,773 vendvotimeve nga gjithsej, respektivisht nga rreth 80 për qind e vendvotimeve prin koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja prin me 36.54 për qind, VMRO-DPMNE me 35.61 për qind, BDI me 10.06 për qind, dhe koalicioni ASH- Alternativa me 8.31 për qind. Partia e...
Sekretari i LSDM-së, Lupço Nikollovski tha se pas 75% të votave të përpunuar koalicioni “Mundemi” është fitues në këto zgjedhje parlamentare. Ai tha se ata janë para me dy mandate. “e kam nderin si shef i Shtabit qendror të shpallë fitoren e LSDM-së time dhe këtij koalicioni të madh. Pas 18...
Krei i BDI-së Ali Ahmemti derisa paralajëmroi fitoren e subjektit të tij politik, tha se me këtë fitore të BDI-së kanë fituar gjithë shqiptarët dhe se nuk ka humbur askush. “Do jemi dalzotës të vërtet të të gjithë shqiptarëve, ashtu siç kemi qenë për 18 vite me radhë”, tha Ahmeti...
Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi ka falënderuar gjithë aktivistët për mundin e dhënë gjatë kësaj fushate. “Mendoj se ky vullnet i shqiptarëve që po kristalizohet tash gjatë kohë edhe pas këtyre zgjedhjeve dhe të shënojë fitore. Natyrisht se ne do të presim rezultatet e fundit nga KSHZ si do të...
Ziadin Sela ka thënë se deri tani ata rezultatet që i kanë marrë deri tani në pjesën më të madhe të komunave në zonë 6 koalicioni është duke fituar. “Jemi përpara në Gostivar, Bogovinë, Negotinë, Vrapçishtë, Bërvenicë, Tearcë që është shumica e komunave që janë atje. Jemi duke pritur rezultatet...
Translate »