Seancën e sotme të pestë të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, në mungesë të kryeministrit Zoran Zaev, sot e ka drejtuar zëvendëskryeministri i parë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi. Grubi seancën e sotme e ka udhëhequr edhe në gjuhën shqipe. Me ndryshimet...
Kryeministri Zoran Zaev thotë se paga mesatare për muajin korrik në krahasim me të njëjtin muaj një vit më parë është rritur për 8.5%. Zaev thotë se paga mesatare do të vazhdojë të rritet edhe kur ka krizë ekonomik dhe shëndetësore. “Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, paga mesatare...
Gjashtë persona janë lënduar, si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Tetovë. Një 16-vjeçare është lënduar më rëndë, e cila është dërguar në klinikat e Shkupit. Sipas SPB Tetovë, aksidenti ka ndodhur në orën 19:00 në rrugën “Ilindenska”, ndërsa janë përfshirë një makinë “Opel Corsa”...
ADNANI nga Shkupi, shqiptari që bëri të heshtin “KOMITI” Diten e djeshme ne lagjen Gjorqe Petrov te Shkupit tifo grupi maqedon Komitet ofenduan shqiptaret por kur disa krushq shqiptare qe mernin nuse u ndalen dhe dolen nga veturat dhe motoret ata iken nga frika dhe u shperndane menjeher. Gazetari Furkan Saliu...
Basri dhe Besir Mejdiu janë dy vëllezërit shqiptar që kanë blerë restorantin e njohur Trattoria La Fontana në qytetin e Freibergut në Gjermani. Suksesi i dy vëllezërve me prejardhje nga Radusha e Shkupit në qytetin e Freberigut ka shënuar kulminacionin në vitet e fundit duke e bërë zinxhirin e restoranteve...
Në rrjetet sociale sërish është shfaqur një video ku shihet se si një grup i të rinjve përdorin gjuhë të urrejtjes duke brohoritur “shqiptar i mirë, shqiptar i vdekur”. Sipas përshkrimeve në rrjetet sociale, ngjarja ka ndodhur në lagjen Gjorçe Petrov në Shkup. MPB ende nuk ka informacione për grupin në...
Ish-ministrja e MPB-së, Gordana Jankulloska duhet të shkojë në burg për shkak se Gjykata e lartë e vërtetoi vendimin e Gjykatës së Apelit për rastin ‘Tanku’. Jankulloska, sipas vendimit gjyqësor duhet të vuajë dënim me burg për 4 vite. “Gjykata e Lartë e Republikës së Maqedonisë së Veriut e informon...
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve. Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do të zhvillohet ‘online’ mes gjashtë vende nga Ballkani Perëndimor, përfshirë këtu Bullgarinë dhe Greqinë. Ministri Filipçe...
Ish deputetja dhe ish zv.ministrja e jashtme nga rradhët e ASH-së, Arta Toçi përmes një postimi në facebook ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje nga pozitat Aleancës për shqiptarët. Postimi i plotë: Nga data 13 Mars 2020 kam dhënë dorrëheqje nga pozita e kryetares së Asamblesë së femrës në...
Prokurorja Vilma Ruskovska njofton se hetimi që filluan sot për reklamim në portale do të shtrihet edhe në partitë e tjera politike. Këtë mëngjes, Prokuroria Publike në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme konfiskuan dokumentacion nga tre kompani për të kontrolluar se kush, në çfarë mënyre dhe për çfarë shume reklamonin...
Translate »