Hungaria ka nënshkruar një kontratë me kompaninë Rheinmetall për blerjen e automjeteve luftarake të këmbësorisë brezit të ri Lynx me vlerë më shumë se dy miliardë euro, njoftoi sot koncerni gjerman. Lynx është një automjet luftarak këmbësorie i një brezi të ri të modelit modular, dhe Ministria e Mbrojtjes së...
Nuk foli me emra, por iu drejtua të gjitha vendeve që i dalin kundër Turqisë për aksionin e kërkimit të naftës dhe gazit në Mesdhe. I këshilloi të analizojnë aksionet e forcave të armatosura turke. “Ata që nuk marrin vesh nga historia dhe duan të na heqin neve të drejtën...
Kancelari austriak, Sebastian Kurz, e ka “liruar dorën” e buxhetit qeveritar, duke subvencionuar në mënyra të ndryshme për të ndihmuar familjet në Austri kundër krizës ekonomike të krijuar nga COVID-19. Përveç 450 euro shtesë për të gjithë ata që janë të lajmëruar në Entin e Punësimit (AMS) nga 1 maj...
Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani është shënuar një i vdekur nga koronavirusi. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 9,325, shkruan “Reuters”. Përpos rasteve fatale, gjatë...
Në mesin e tensioneve në Mesdheun Lindor, Turqia ka vendosur të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Republikën Turke të Qipros Veriore (TRNC). Stërvitja, e quajtur “Martiri Kapiten Cengiz Topel Stuhia Mesdhetare 2020″, do të zgjasë pesë ditë nga data 6 deri në 10 shtator. Një stërvitje e tillë planifikohet...
Erdogan, bisedë telefonike me Merkelin: E papranueshme mbështetja e sjelljes egoiste të Greqisë Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar pasditen e kësaj të enjte një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, ku u diskutua rreth zhvillimeve në Mesdheun Lindor. Ky komunikim telefonik u zhvillua 24 orë pas ndërhyrjes publike...
Washington Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kritikoi dhe kërkoi shkarkimin nga puna të prezantuesit të kanalit televiziv MSNBC Joy Reid për përdorimin e shprehjes "terroristë myslimanë" në një transmetim, transmeton Anadolu Agency (AA). Reid tha në një transmetim televiziv dje se Trump dhe mbështetësit e tij janë radikalizuar, duke thënë se...
Nga Azgan Haklaj Ngadhënjimi i Trumpit shpresa e njerëzimit Bota e lirë sheh tek Donland Trumpi gardianin e lirisë së saj Danland Trump emblemë e guximtarëve Njerëzimi ka hyrë tashmë në betejën e fundit, quajeni si të doni, finale, biblike, përballje feshë e civilizimesh, apo luftë për jetë a vdekje,...
Shumë fëmijë nuk kishin mundësi të ndjeknin mësimin që në mars, muajin kur filloi mbyllja e shkollave prej koronavirusit. Një raport i publikuar nga UNICEF tregoi se një në tre fëmijë në botë nuk kishte mundësi për të ndjekur mësimin për shkak të mungesës së qasjes në internet. Henrietta Fore,...
29 vjeçari Brenton Tarrant që vrau 51 persona në dy xhami në Zelandën e Re, është dënuar me burg të përjetshëm. Brenton Tarrant, u arrestua nën akuzën për terrorizëm dhe se ai është i pari person që dënohet me këtë lloj dënimi në historinë e Zelandës së Re. Gjykatësi i...
Translate »