Kancelarja gjermane, Angela Merkel po konsideron ashpërsimin e masave për shkak të pandemisë së coronavirusit, e cila do të nënkuptojë mbylljen e plotë të vendit. Një numër rekord i vdekjeve nga coronavirusi u regjistruan sot në Gjermani. Më parë, vendi regjistroi numrin më të madh të vdekjeve më 8 janar,...
Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, shprehu shqetësimin e tij në lidhje me mundësinë e dhunës në protesta dhe tubime, në ditët përpara inaugurimit të presidentit të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden. Wray tha se agjencia po ndjek një “sasi të gjerë bisedash në internet”, që bëjnë thirrje për...
Ankara Një gjykatë turke sot dënoi Adnan Oktarin, udhëheqësin e një kulti, me mbi 1.000 vjet burg për dhjetë krime të ndara, raporton Anadolu Agency (AA). Gjykata e Krimeve të Rënda në Stamboll gjykoi 236 të pandehur, përfshirë 78 të paraburgosur, për krimet e tyre të organizuara nën drejtimin e Oktarit,...
Presidenti në largim i SHBA është bllokuar "për një kohë të pacaktuar" nga Facebook- dhe përkohësisht në rrjetin Tweeter, për mbi 88 milionë ndjekësit e tij pas një nate dhune në Uashington. Gjigandët e mediave sociale Twitter, Facebook dhe filiali i tij Instagram njoftuan të mërkurën se po pezullonin llogaritë...
Një mjeke është shtruar në spital në Meksikë pasi ka bërë vaksinën anti-COVID. Autoritetet meksikane thanë se po studiojnë rastin mjekes e cila është 32-vjeça dhe u shtrua në spital pasi mori vaksinën Pfizer-BioNTech. Doktoresha, emri i së cilës nuk është bërë i ditur, u shtrua në njësinë e kujdesit intensiv...
Zëvendës kryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka lëshuar sërish deklarata provokuese ndaj Maqedonisë së Veriut. Në një intervistë për “BNT”, ai tha se ndoshta ndonjë ditë do të dalë se edhe Jezu Krishti ka qenë maqedonas. Sipas tij Sofja nuk i ka vendosur veto Maqedonisë, por vetëm ka...
Një skandal është zbuluar në Gjermani, në një shtëpi katolike për fëmijët jetimë, ku murgeshat kryenin rolin e tutorit, duke dërguar djem të vegjël te priftërinjtë, politikanët dhe biznesmenët. “Murgeshat katolike që drejtonin një shtëpi fëmijësh në Gjermani bënin rolin e tutorit, duke dërguar djem të vegjël te priftërinjtë, politikanët...
Të shtunën në mbrëmje një krim i rëndë ka ndodhur në Gjermani. Një 48-vjeçar nga Kosova ka vrarë kunatën e tij 33-vjeçare dhe ka plagosur rëndë vëllaun e tij 38-vjeç. Gruaja 33-vjeçare, raportohet se vdiq rrugës për në spital. Ngjarja tragjike ka ndodhur në Lohne të Bielefeldit. Mediat gjermane raportojnë se i dyshuari...
Një mësues në Indi fitoi çmimin Botëror të Mësuesit për vitin 2020 me 1 milion dollarë për kontributin e dhënë në fushën e arsimit. Ranjitsinh Disale, i cili jep mësim në një shkollë fillore në shtetin indian të Maharashtra, u vlerësua si mësuesi i vitit përballë 12 mijë konkurrentëve...
Në 24 orët e fundit në Turqi janë regjistruar 185 viktima dhe 29,981 raste të reja me Covid-19. Kjo është dita e shtatë radhazi që shënohet rekord negativ për fatalitetet, ndërsa të infektuarit kanë pësuar një ulje krahasuar me dje, por sërish numrat janë tepër shqetësues. Numri i përgjithshëm i...
Translate »