Kritikat e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ndaj Izraelit në fjalimin e tij të mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB) bënë që përfaqësuesi izraelit në OKB të largohet nga salla. Përfaqësuesi i përhershëm i Izraelit në OKB, Gilad Erdan, u largua nga salla derisa presidenti...
Me kërkesë për mbyllje të tërësishme të deponisë Rusino dhe dislokim nga Gostivari, nisma qytetare Stop Rusinos, sot ka protestuar para komunës së Gostivarit. Organizatorët e protestave thonë se kanë mbështetjen e këshillit komunal, dhe përfaqësuesve të partive Politike, ndërsa kërkojnë që këtë mbështetje t`ua jep edhe Ministria e...
Seancën e sotme të pestë të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, në mungesë të kryeministrit Zoran Zaev, sot e ka drejtuar zëvendëskryeministri i parë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi. Grubi seancën e sotme e ka udhëhequr edhe në gjuhën shqipe. Me ndryshimet...
Kryeministri Zoran Zaev thotë se paga mesatare për muajin korrik në krahasim me të njëjtin muaj një vit më parë është rritur për 8.5%. Zaev thotë se paga mesatare do të vazhdojë të rritet edhe kur ka krizë ekonomik dhe shëndetësore. “Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, paga mesatare...
Gjashtë persona janë lënduar, si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Tetovë. Një 16-vjeçare është lënduar më rëndë, e cila është dërguar në klinikat e Shkupit. Sipas SPB Tetovë, aksidenti ka ndodhur në orën 19:00 në rrugën “Ilindenska”, ndërsa janë përfshirë një makinë “Opel Corsa”...
ADNANI nga Shkupi, shqiptari që bëri të heshtin “KOMITI” Diten e djeshme ne lagjen Gjorqe Petrov te Shkupit tifo grupi maqedon Komitet ofenduan shqiptaret por kur disa krushq shqiptare qe mernin nuse u ndalen dhe dolen nga veturat dhe motoret ata iken nga frika dhe u shperndane menjeher. Gazetari Furkan Saliu...
Basri dhe Besir Mejdiu janë dy vëllezërit shqiptar që kanë blerë restorantin e njohur Trattoria La Fontana në qytetin e Freibergut në Gjermani. Suksesi i dy vëllezërve me prejardhje nga Radusha e Shkupit në qytetin e Freberigut ka shënuar kulminacionin në vitet e fundit duke e bërë zinxhirin e restoranteve...
Në rrjetet sociale sërish është shfaqur një video ku shihet se si një grup i të rinjve përdorin gjuhë të urrejtjes duke brohoritur “shqiptar i mirë, shqiptar i vdekur”. Sipas përshkrimeve në rrjetet sociale, ngjarja ka ndodhur në lagjen Gjorçe Petrov në Shkup. MPB ende nuk ka informacione për grupin në...
Këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina është arrestuar këtë të shtunë në doganën e Morinës, pasi është kapur me një armë zjarri pistoletë, me 23 fishekë luftarak, si dhe një pistoletë çakmak. Sipas policisë, është kaluar në vijën e dytë për kontroll më të imtësishëm, mjeti tip “Audi”, me drejtuese shtetasen...
Ish-ministrja e MPB-së, Gordana Jankulloska duhet të shkojë në burg për shkak se Gjykata e lartë e vërtetoi vendimin e Gjykatës së Apelit për rastin ‘Tanku’. Jankulloska, sipas vendimit gjyqësor duhet të vuajë dënim me burg për 4 vite. “Gjykata e Lartë e Republikës së Maqedonisë së Veriut e informon...
Translate »