Herët në mëngjes, rreth orës 6:50 të mëngjesit, policia e Tetovës njoftoi se ishin grabitur para nga një kazino në Tetovë. Një pikë bastesh sportive u grabit në Tearcë të dielën. – Është raportuar se një person me anë të kërcënimit me një send të mprehtë ka marrë para...
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka mbajtur seancën e 22-të, me qëllim nisjen e proceduarave në përputhje me kërkesën e Këshillit për Siguri Kombëtare për shpallje të gjendjes së krizës në të gjithë territorin e vendit, për të menaxhuar në mënyrë më efikase krizën e shkaktuar...
Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut zgjodhi Shaqir Fetahun për kryetar të BFI-së. “Sot është një ditë e madhe për të gjithë myslimanët në Republikën e Maqedonisë së Veriut, sot fitoi BFI-ja, sot fituam të gjithë, njerëzorja dhe konstruktivja. Prej sot kemi amanet dhe përgjegjësi...
Komisioni për sëmundje infektive të rekomandojë mbyllje të tërësishme të të gjitha objekteve hotelierike deri nga fundi i dimrit dhe me këtë t’u ndihmohet ta heqin njollën nga industria hotelierike, të tregojnë dhe të dëshmojnë se ata as prej larg nuk janë vatrat e fundit përgjegjëse për numrat e...
Ndotja më e madhe e ajrit është në mbrëmje. Këtë e tregojnë grafikonet e Ministrisë së ambientit jetësor në të cilat shihet se pas orës 17 në ajër rritet koncentrimi i grimcave. Në atë periudhë qytetarët kthehen nga puna, ka rrëmujë nëpër rrugë, ndërsa nëpër shtëpi ndizen shporetet. Sipas...
Korona Virsui i merr jetën edhe një mjeku nga Kumanova. Bëhet fjalë për internistin, Shkuri Fazliji i moshës 49 vjeçare. Fazliji prej tre ditësh ishte i shtruar në Klinikën Infektive në Shkup në gjendje të rëndë shëndetësore. Fazliji la pas vetes një vajze dhe dy djem. Informacionin e ka konfirmuar vajza...
Zgjidhja më e mirë e mundshme midis Serbisë dhe Kosovës është përmes dialogut, në të kundërtën, mund të shihet një konflikt i llojit të Nagorni Karabakut’. Kjo është deklarata e bërë nga presidenti serb, Aleksander Vuçiç, paraditen e të enjtes, që ka nxitur një mori reagimesh në Kosovë dhe jashtë...
Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është pyetur nëse do të bëhet president i Maqedonisë dhe si figir unifikuese e faktorit shqiptar në Maqedoninë e Veriut. “Unë të gjithë i kam lutur që të bashkohen, kam biseduar me të gjithë, me të gjitha subjektet politike që i kemi, sepse ne humbim...
“Kjo është gjëja më pozitive që i ka ndodhur Hashim Thaçit”. Kështu e ka cilësuar kreu i PDSH në Maqedoninë e Veriut, Menduh Thaçi përballje e Hashim Thaçit në Hagë, ndërsa ai dhe bashkëpunëtorët e tij akuzohen për krime lufte. Gjatë një interviste me Juli Xhokaxhi në ABC, ai e...
Një rrëfim i shkurtër për zotin Ugur Sahin dhe zonjën Özlem Türeci nga Gjermania dhe me origjinë nga Turqia Firmat Biontech dhe Pfizer sapo njoftuan se kanë zbuluar vaksinën kundër koronavirusit. Vaksina është efektive në 90 për qind të rasteve. Nuk është koha për të brohoritur. Kundër koronavirusit duhet të...
Translate »