10.8 C
Skopje

ЕКОНОМИЈА

Извршниот директор во ММФ Хилберс: Централната банка дејствуваше соодветно за време на кризата

Централната банка, како професионална и независна институција дејствуваше соодветно за време на корона-кризата со мерки за поддршка, што придонесе за одржување на целокупната стабилност, истакна Пол Хилберс, извршен директор во Меѓународниот монетарен фонд за Конституенцата во којашто членува...

Француски министер прогнозира раст на цените и во текот на 2022 година

Цените на горивата, енергијата и на суровините ќе продолжат да растат во 2022 година, прогнозира францускиот министер за финансии Бруно ле Мер. – Многумина продолжуваат да тврдат дека зголемувањето на цената е привремено. Но, се зависи од тоа што...

Ковачевски: Во 2022 година реформа во буџетското сметководство, од готовинско се преминува кон пресметковно начело

До крајот на 2022 година ќе се спроведе реформа во буџетското сметководство  и од готовинско ќе се премине на пресметковно начело, најави заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски на ИПСАС обуката за сметковители во јавниот сектор организирана од страна...

СЀ ЌЕ ПОСКАПЕ, во Германија веќе почна

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надминува четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика. „Ветар во грб“ на...

Првпат награда за Invest North Macedonia од Меѓународниот трговски совет од Вашингтон

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот го освои второто место на меѓународниот натпревар за најдобри компании и организации од целиот свет Go Global Awards 2021 организиран од Меѓународниот совет за трговија со седиште во американскиот главен град...

Фолксваген планира да отпушти 30.000 работници за да ги намали трошоците

Фолксваген размислува за отпуштање до 30.000 работници со цел да ги намали трошоците и да ја подобри конкурентноста со играчи како Тесла, пишува германскиот весник Ханделсблат, пренесува Блиц. – Нема сомнение дека треба да се справиме со конкурентноста на...

Бесими на Годишните средби на ММФ и Светска банка

Министерот за финансии, Фатмир Бесими ќе учествува на Годишните средби на ММФ и Светска банка, кои поради пандемијата и овојпат се организираат онлајн. На состаноците, што ќе се одржуваат неделава, Бесими ќе ги истакне клучните реформи и активности што...

ТИРЗ: Стабилен раст на економските активности во зоните

Во технолошко индустриските развојни зони, по првите два и во третиот квартал е регистрирано највисоко ниво на економска активност споредено со истиот период во последните четири години, покажува редовната анализа на ТИРЗ. – Во третиот квартал извозот е 696...

КСС: Да не се лицитира повеќе со работничките права во предизборни кампањи

Работничките права се цел на политичарите за собирање на политички поени, а со тоа длабоко се нарушуваат и од година во година се сè помали и помали. Така и во оваа изборна кампања се изнаслушавме популизам со кој...

Зголемен индексот на цените на угостителските услуги

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – септември 2021 година во однос на истиот период лани е зголемен за 0,3 отсто, додека во однос на декември 2020 година е зголемен за 0,2 процента.Според Државниот...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Хитот во ЛШ – молдавски Шериф не може да стигне до заработените милиони!

Фудбалерите на Шериф Тираспол се најголемиот хит во досегашните натпревари сезонава во фудбалската Лига на шампиони. Неверојатно делуваа мечевите...

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за...
Translate »