10.8 C
Skopje

АКТУЕЛНОСТИ

ДУИ: Нашите советнички листи се составени со претставници од граѓанското општество, млади и жени

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) во законски предвидениот рок ги достави Листите на кандидати за членови на Советите на општините и Листата на кандидати за градоначалници за локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври годинава. Демократската Унија за...

23 нови жртви од ковид, нови 464 случаи

Во дневниот ковид билтен 23 нови жртви на вирусот. Најголем број, односно 11 починати се од Скопје, по три загунеби битки за живот има во Охрид и во Струга, двајца свои сограѓани загубија Велешани, и по еден починат има...

Моралните оставки и неморалните прозивки

ЕРОЛ РИЗАОВ Неопходна е воздржаност и достоинство во вакви ситуации да не се подлегнува на тревогите на неморални луѓе кои бараат морална одговорност и кога таа е поднесена. Ужасната трагедија во Тетово, во која загинаа 14 луѓе кои се лечеа од...

Заев по истрагата ќе одлучи за оставките, директорите не го даваат Филипче: „Премиере, не прифаќајте!“

Фактите и експертската истрага ќе му пресудат на Министерот за здравство, Венко Филипче. „Најавувам дека во текот на следната недела, во првиот момент откако експертската истрага ќе покаже нов посериозен напредок, ќе ги соопштам ставовите на Владата базирани на фактите...

Австрија ги стави на „црвена листа“ сите земји од Западен Балкан

Австриското Министерство за здравство подготви нова регулатива за епидемиолошките мерки, со што сите дземји од Западен Балкан се ставени на „црвената листа“. Покрај нив, исто и САД, Ерменија, Азербејџан, Брунеи, Израел, Јапонија и Тајланд исто така отпаднаа од листата на...

Заев: Оставките се висок морален и етички чин, следуваат oдлуки за одговорност утврдени исклучиво според фактите од експертската истрага

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се обраќа до јавноста и до претставниците на медиумите со соопштение кое се однесува на започнатата експертска истрага и на поднесените оставки за несреќата во КОВИД центарот во Тетово. Обраќањето ви...

11 септември во САД / ГРУБИ: Светот се промени пред 20 години на овој ден

Првиот заменик претседател на Владата на Република Северна Македонија, Артан Груби, денес ја одбележа 20-годишнината од крвавите терористички напади од 11 септември 2001 година над Сооединетите Американски Држави. „Денес со почит се сеќаваме на сите жртви од терористичките напади на...

Германските експерти пристигнаа во Тетово во опожарената модуларна болница

Денес, двајца експерти од Германија пристигнаа во Тетово, во модуларната болница која изгоре од пожарот и како резултат на тоа 14 пациенти ги изгубија своите животи и останаа и 12 повредени пациенти. Тие се експерти од највисоко ниво за експертиза...

Стојаноска од ВМРО: За два месеци како министер, Таравари го сруши целиот здравствен систем

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека тогашниот министерот за здравство Арбен Таравари кога, како што наведуваат, во државата има опасна болест за чие ширење тој лично е виновен и се губат човечки животи, треба да е тука, а не да седи во...

Како ВМРО го обвинеше Таравари за руинирање на здравствениот систем

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение бараше министерот за здравство, Арбен Таравари да си поднесе оставка поради двајцата гостиварци кои починаа од хеморагична треска – хантан. „За само неколку дена поради негрижата на министерот за здравство Таравари однесе два човечки животи на...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот...
Translate »