8.8 C
Skopje

Bytyqi: Punë ka – të papunët duhet të rikualifikohen

“Nga viti 2011 deri më 2019 nga vendi ynë janë larguar 700.000 qytetarë ose cdo I katërti ka dalë jashtë vendit. Edhe pse ky trend është ulur gjatë pandemisë, fatkeqëisht paraqet një problem serioz jo vetëm për bartësit e funksioneve publike dhe krijuesit e politikave, por edhe për gjithë shoqërinë, për shkak të zbrazëtirës në tregun e punës” – deklaroi Fatmir Bytyqi.

Ai bëri të ditur se ka mjaft kërkesa për fuqi punëtore, por për pjesën më të madhe të të papunëve, aftësitë e tyre nuk korespodojnë me nevojat e tregut të punës.

“Nëse shihni në Agjencinë për Punësim, përqindja e të papunëve është ende e lartë, por 93.4% e të papunëve aftësitë e tyre nuk korespdedojnë me tregun e punës. Kjo do të thotë rikualifikime, për shkak se ka kërkesa për fuqi punëtore, por politikat e gabuara nga 30 vitet e mëparshme nuk kanë dhënë rezultate

Për shkak të mungesës në tregun e punës, Bytyqi thotë se edhe Maqedonia e Veriut ka nisur të importojë fuqi punëtore. Ai ka përmendur shembujt me punëtorët turk në ndërtimtari, por edhe shtetas të Indisë dhe Pakistanit në sektorin e IT-së.  /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

Dhëndri masakron me thikë vjehrrin dhe kunatin në Vlorë

Një sherr Brenda familjes coi në plagosjen e dy personave në Vlorë mbrëmjen e kësaj të diele.   Xhevdet Braushi, 62 vjeç dhe djali i tij...

Franca dhuron spektakël dhe kalon në çerekfinale, show i Mbappe

Franca vazhdon misionin duke mposhtur Poloninë 3 me 1 e duke siguruar një biletë për në cerëkfinale të Kupës së Botës. Gjelat e nisën...

Anglia likujdon Senegalin; tani supersfida me Francën në çerekfinale

Anglia fitoi lehtësisht 3-0 ndaj Senegalit dhe siguroi një biletë për në cerekfinale.   Tashmë djemtë e Gareth Southgate do të përballen me Francën në...

Shpallen fituesit e Primareve në Elbasan, Kukës, Durrës, Lushnjë, Korçë/ Kandidatët e Metës fitojnë në 4 Bashki

Partia demokratike dhe koalicioni opozitar shpalli sot ekipin e kandidateve me te cilet do te kerkoje fitoren perballe mazhorances socialiste ne 14 maj.   Kandidatet per...