-4.2 C
Skopje

Богоевски: Филипче покажа одговорност, малкумина знаат да отстапат кога е потребно

Поранешниот пратеник и граѓански активист, Павле Богоевски смета дека со оставката, министерот за здравство Венко Филипче покажал одговорност.

-Тоа е одговорност, која често и кај многумина во македонската политика ужасно недостасува. Сите си ја сакаат функцијата, но малкумина ја почитуваат доволно за да отстапат кога тоа го бара интегритетот на истата, стои во објавата на Богоевски.

Тој на „хејтерите им порачува дека политичка одговорност и вина се две сосема различни работи“.

-Ама не очекувам дека ќе сфатат – никогаш го немаат почуствувано ниту едното, ниту другото, напиша Богоевски на Фејбук.

Филипче вечерва поднесе оставка од морални причини само два после катастрофалниот земјотрес во модуларната ковид-болница во Тетово, во кој загинаа 12 пациенти и 2 лица кои биле нивна придружба.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Трговска и инвестициска соработка на мали и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Агенцијата за поддршка на претприемништвото на Македонија и бугарската Агенција за промоција на мали и средни претпријатија во наредниот период ќе воведуваат нови...

Министерот Нуредини од Софија: Конкретно зборуваме за животната средината каде што имаме многу заеднички теми кои ќе ги бираме во иднина

Софија, 25 Јануари - По завршувањето на пленарната седница на двете Влади во Софија работите продолжија со седниците на адекватните комисии. По седниците на...

МФ Бесими од Софија: Рационален оптимизам каде резултатите ќе бидат одраз на сработеното

Софија, 25 Јануари - По завршувањето на пленарната седница на двете Влади во Софија работите продолжија со седниците на адекватните комисии. По седниците на...
Translate »