12.8 C
Skopje

Artan Grubi: I qëndruam Kosovës pranë, përshëndes Marrëveshjen e Ohrit midis Kosovës dhe Serbisë

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes një postimi në faqen e tij në Facebook ka përshendetur progresin e arritur në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër.

Ai ka potencuar se ashtu siç kishin premtuar kanë qëndruar pranë Kosovës gjatë këtij procesi krucial për shtetësinë e saj, duke potencuar se kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka qëndruar që në orët e para të mëngjesit në mbështetje të Kryeministrit Kurti dhe marrëveshjes historike mes palëve.

”Përshëndes progresin e arritur në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë sot në Ohër, përafrimin e qëndrimeve mes palëve me dakordësi mbi marrëveshjen si asnjëherë më parë me qëllim të zbatimit të normalizimit të marrëdhënieve mes tyre përmes njohjes së ndërsjelltë.Sot kryetari Ali Ahmeti ka qëndruar në Ohër që nga orët e para të mëngjesit, duke dëshmuar se i qëndrojmë gjithmonë në mbështetje Kosovës dhe rrumbullakësimit të plotë të shtetësisë së saj. Mirënjohje për ndërmjetësimin e drejtë dhe krucial të përfaqësuesve të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për stabilitetin dhe ardhmërinë europiane të rajonit” – ka shkruar Grubi.

TË FUNDIT

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal i përbërë me gozhda të...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...