22.8 C
Skopje

Analisti bullgar Vladimirov: Vetoja nuk është shpikur në Sofje, është veprim i shërbimeve speciale ruse

Baza e të gjitha zhvillimeve në politikën bullgare në ditët e fundit është biseda për energjinë, tha analisti Vladimir Vladimirov për Top Tema. Sipas tij, qeveria e Petkov është qeveria e parë në Bullgari që ka siguruar pavarësinë energjetike të Bullgarisë nga Rusia apo Bashkimi Sovjetik në 70 e 80 vitet e fundit.

“Rusia ka një ndikim të madh në politikën bullgare që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore e deri më sot dhe mendoj se për njerëzit që ndjekin politikën tonë nuk është as e çuditshme dhe as e huaj. Partia e Slavi Trifunovit apo ajo që ka ekzistuar deri më sot, sepse sot mendoj se do të jetë fundi i këtij projekti politik, që nga fillimi i hyrjes në qeverinë bullgare kishte disa kushte. Gjëja më e rëndësishme është të thuhet se cilat ministri dhe departamente donin t’i bashkoheshin qeverisë. Këto ishin Ministria e Zhvillimit Rajonal, më pas Ministria e Jashtme dhe Ministria e Energjisë. Tri ministritë kryesore. Për punët e jashtme për shkak të Maqedonisë dhe në dy të tjerat janë koncentruar shuma të mëdha parash nga taksapaguesit bullgarë dhe nga Bashkimi Evropian. Pjesëmarrja në qeverinë e Trifunovit nuk ishte e rastësishme,” tha Vladimirov.

Ai vlerësoi gjithashtu se në Bullgari ka një konflikt mes qytetarëve që e duan Bullgarinë evropiane dhe disa strukturave të tjera, dhe do të thosha mafia në Bullgari, e cila është 100 për qind e krijuar dhe e lidhur me Rusinë në vitet ’90.

“Bullgaria është në një moment vendimtar në zhvillimin e saj,” tha Vladimirov.

“Ka disa tema kryesore. Njëra është ngritja e vetos ndaj Maqedonisë dhe fillimi i negociatave dhe zhbllokimi i proceseve evropiane në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Gjëja e dytë është pavarësia energjetike e Bullgarisë dhe përmes Bullgarisë ju e dini shumë mirë që ne jemi të lidhur me të gjithë fqinjët tanë me gazsjellës. “Nëpërmjet pavarësisë energjetike të Bullgarisë, të gjithë fqinjët mund të marrin burime alternative të energjisë,” tha Vladimirov.

Sipas tij, vetoja bullgare ndaj Maqedonisë që në fillim nuk është konceptuar dhe krijuar në Sofje.

“Unë mendoj se vetoja, vetë veprimi i vetos, është një veprim i shërbimeve speciale ruse dhe është një shembull klasik i veprimit hibrid ndaj NATO-s dhe BE-së. Të gjithë aktorët kryesorë të mundshëm në Bullgari janë të përfshirë në këtë punë. Së pari, nuk duhet të kemi qeverinë që kemi dhe së dyti, duhet të ndalojmë zhvillimin evropian të Bullgarisë dhe të gjithë Ballkanit Perëndimor. Nuk mund të them nëse deri në fund të presidencës franceze të Unionit,” tha Vladimirov.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Po i injoroj të gjitha dhe po i hipi avionit – Abc News

schedule20:03 - 18 Gusht, 2022 Moderatorja simpatike, Bora Zemani, është vënë sërish në qendër të vëmendjes, këtë herë shkak është bërë një postim i saj...

“Kërkojmë dy budallenj”, gjobiten turistët që bënë sërf në Venecia dhe inatosën kryebashkiakun

schedule21:10 - 18 Gusht, 2022 Dy turistë që bënë sërf në Kanalin e Venecias, janë identifikuar, gjurmuar dhe gjobitur nga autoritetet në qytetin italian. Kryebashkiaku...
Translate »