13.8 C
Skopje

Ali Ahmeti: Asnjëherë shqiptarët nuk kanë qenë të zhgenjyer nga SHBA-ja dhe Evropa

Kryetari i BDI-së, në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti para gazetarit për Tv Kanal10 të Kosovës lidhur me bisedimet Kosovë-Serbi ka deklaruar që ky është një proces që udhëhiqet nga BE-ja por me një mbështetje të fortë nga SHBA-të, sepse ky është një problem i Evropës pasi që nëse nuk ka stabilitet të qëndrueshëm në ballkanin perëndimor në radhë të parë do të jetë e rrezikuar evropa.

Ai tutje ka thënë se asnjëherë nuk ka qenë i zhgenjyer nga SHBA-ja dhe Evropa dhe kështu duhet të këtë dyshime në to.

I pyetur nëse Serbia është duke u ledhatuar nga faktori nderkombëtar, ai ka thënë se SHBA-të mbështesin vetëm marrëveshje që sigurojnë paqën.

Kanal 10 ka pyetur Ahmeti edhe rreth zërave që të kërkohet edhe në Maqedoni një asociacion të ngjajshëm me asociacionin që po kërkohet nga serbët në Kosovë. Sipas Ahmetit, në Maqedoni ka 8 asociacione të cilat kanë drejtë të vetë organizimit në arsim, kulturë, ambient etj. “Asociacioni në Kosovë është në thelb në kuadër të kushtetutës së Kosovës”, deklaroi Ahmeti.

TË FUNDIT

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...