Ahmeti: Ndryshimet në Kodin Penal u përshtatën sipas ligjeve të BE-së

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti i ftuar në emisionin 360 shkallë deklaroi se Ndryshimet në Kodin Penal erdhën pasi ligjet aktuale nuk ishin në përputhje me ligjet e Bashkimit Europian.

“Ndryshimet në Kodin Penal erdhën pasi ligjet aktuale ishin në kundershtim me ligjet e BE-së, ndaj mos keni asnjë shqetësim se nuk ndalohet reforma me këtë ligj, as nuk ka amnistim. Unë nuk mendoj që motivi ka qenë për të rehabilituar dikënd, arsyeja kryesore është që të afrojmë standardet me BE-në, ky ligj është i afërt me ligjet e Jugosllavisë së atëhershme, kod penal të cilin nuk e ka asnjë shtet tjetër i bashkimit Evropian. Ky ligj ka të bëjë me reformat që ne jemi duke i udhëhequr në drejtësi. Qëndrime politike të opozitës janë qëndrime të cilat nuk kanë të bëjnë me reformat në drejtësi”, deklaroi Ahmeti.

TË FUNDIT

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...