Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami – Telegrafi


Lionel Messi sezonin e ardhshëm do të luajë në Miami. Argjentinasi mori një ofertë të majme nga Arabia Saudite pas largimit nga Paris Saint-Germain.

Ai gjithashtu kishte oferta nga klube evropiane të paidentifikuara si dhe interesim të madh nga ish-skuadra e tij, Barcelona.

Por, në fund Messi vendosi që lëvizja e tij e radhës do të ishte të luante për skuadrën e Major League Soccer të David Beckham, Inter Miami.

Klubi amerikan nuk ka pasur shumë sukses që kur ata filluan të konkurrojnë në Major League Soccer në vitin 2020.

Heronët janë aktualisht në fund në Konferencën Lindore pasi kanë fituar vetëm pesë nga 16 ndeshjet e tyre të para.

Ata janë aktualisht pa trajner, me Phil Neville që ka humbur punën e tij vetëm disa ditë para se të zyrtarizohej transferimi i Messit.

Miku më i mirë i Messit dhe ish-shoku i skuadrës Sergio Aguero ka qenë në kontakt me të që kur ai njoftoi lëvizjen e tij.

Aguero u shfaq në ESPN Argentina së fundmi ku zbuloi reagimin e Messit ndaj tij duke dërguar një pamje të tabelës së MLS.

Aguero zbuloi, për Daily Mail: “Unë fola me Messin dje, i dërgova një mesazh me një pamje të renditjes së Konferencës Lindore dhe i thashë: ‘Ekipi yt është prapa! Duhet të ngjiteni në vendin 8 ose 9!”.

“Messi ma ktheu: ‘Ne duhet të kalojmë në play-off!’”.

Nëntë më të mirat në Konferencën Lindore kalojnë në play-off të fund-sezonit.

Inter Miami aktualisht është gjashtë pikë larg vendit të nëntë, Charlotte FC.

Nuk do të ishte befasi të shihje ndryshimin e fatit të tyre pas ardhjes së Messit, i cili ende po luan në një nivel jashtëzakonisht të lartë.

Kur do të debutojë Lionel Messi në Inter Miami?

Inter Miami ka nevojë të dëshpëruar për një frymëzim dhe Messi pa dyshim do ta sigurojë këtë.

Argjentinasi, i cili mbush 36 vjeç në fund të këtij muaji, do të bëhet zyrtarisht një lojtar i Inter Miami më 5 korrik, kur të hapet afati i transferimeve të ligës.

Ai mund të bëjë debutimin e tij kundër DC United të Ëayne Rooneyt vetëm disa ditë më vonë.

Futbollisti legjendar pritet të debutojë në shtëpi kundër Cruz Azul në Kupën e Ligës më 21 korrik. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...