12.8 C
Skopje

МАКЕДОНИЈА

СПОРТ

Заниоло на навредите од навивачите на Лацио одговори вулгарно

Страстите, како и секогаш, беа зовриени на римското дерби, кое овојпат го доби Лацио со 3:2 победа над Рома како официјален домаќин на...

Осимен со нов гол, Наполи со совршени шест победи во шест меча

Наполи продолжи со совршениот старт на сезоната во Серија А, забележувајќи ја шестата победа во шестиот меч, триумфирајќи со 2:0 над Каљари, а...

Ленс го освои „Велодром“ за второ место во Франција

И покрај фантастичните инспирирани 15 минути на Димитри Паје, Олимпик Марсеј загуби дома со 2:3 од Ленс, кои изненадувачки се искачија на второто...

МАГАЗИН

Музички спотови кои не се забораваат | Вечер …1963

  На 1 август 1981 година, кога гледачите во Соединетите Американски Држави го сменија телевизискиот канал наидоа на нешто тогаш сосема ново – Нил...

Тажно, но вистинито, Марина Туцаковиќ ќе биде погребана дури за 10-ина дена, откако нејзиниот сопруг ќе оздрави од коронавирусот

Големата и легендарната хит-мејкерка Марина Туцаковиќ, која ја загуби битката со ракот, а најпосле и со короната на 67-годишна возраст, ќе биде погребана...

Мустафа Ахмед одушевен со Охрид и езерото, нашите пијалаци, ајварот, македонските сирења….

Харизматичниот Мустафа веќе научил по малку да го зборува и македонскиот јазик. Бил на повеќе места низ државава, а на неговиот Тик-Ток профил...

ЕКОНОМИЈА

Дојче банк предупредува: На светот му се заканува „темпирана бомба“ поради инфлацијата

На некои може да им се чини дека инфлацијата е проблем што ќе исчезне, многу е веројатно дека ќе доведе до криза во...

Директорката на Хуавеи постигна договор со обвинителството на САД

Финансиската директорка на Хуавеи, Менг Ванџу, кој е во притвор во Канада од 2018 година поради обвинувањата на САД за финансиска измама, ќе...

„Економист“ во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ

„Економист“ ја повика директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, да се повлече од функцијата поради нејзината улога во скандалот со манипулации со...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Флорин Бесими поднесе оставка од директор на Тетовската клиника

Почитувани граѓани, почитувани Тетовчани Дозволете ми во мое име и во име на сите вработени од Клиничката болница на Тетово да изразам уште еднаш сочувство...

Собраќајната полиција во Тетово добива возила од Агенцијата за управување со одземен имо

Агенцијата за управување со одземен имот со претходна дадена согласност од Владата на РСМ, неодамна придонесе да се зголеми возниот парк на МВР и...

Потресно сведоштво на тетовчанкa: Пожарот настанал затоа што се обидувале да реанимираат девојче, пукнал штекерот

Тетовчанката Јована К. за „Слободен печат“ раскажува дека нејзината сестра и нејзиниот татко, кој бил хоспитализиран со ковид во модуларната болница која изгоре синоќа,...

Стојаноска од ВМРО: За два месеци како министер, Таравари го сруши целиот здравствен систем

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека тогашниот министерот за здравство Арбен Таравари кога, како што наведуваат, во државата има опасна болест за чие ширење тој лично е...

Екслузивно: Никола Груевски ја поздравува коалицијата со Села и се залагодарува на Таравари

Поранешниот премоер Никола Груевски наводно на својот профил ја поздравува коалицијата со Села и се залагодарува на Таравари. Сликата е објавена на социјалните мрежи, но...

ЗДРАВСТВО

Цигарите се многу штетни, но нешто кое секој ден го правиме е поштетно и од пушењето

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ August 1, 2021 Share0 Истражување спроведено одамна на 122.000 лица кои трчале на подвижна лента, посочува дека речиси постојаното седење е поштетно од цигарите,...

Вака изгледа рентген на белите дробови на лицето кое се заразило со ковид дури и по две дози вакцина

Во целиот свет, бранот делта доведе до зголемување на бројот на случаи на коронавирус. Истата ситуација беше забележана и во болницата во Сан Диего,...

Постковид синдромот предизвикува несоница и намалена концентрација кај децата

Децата вообичаено имаат асимптоматски лсучаи на коронавирусот, но тоа се баш такви случаи кои се значајни во трансмисијата на вирусот во рамките на семејството...

При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков. – Едно лице не може...

Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Клучен советодавен панел на Американската администрација за храна и лекови (ФДА), под притисок на администрацијата на претседателот Џо Бајден, ја отфрли иницијативата според која...

СВЕТ

ТРЕНДИНГ ВЕСТИ

Флорин Бесими поднесе оставка од директор на Тетовската клиника

Почитувани граѓани, почитувани Тетовчани Дозволете ми во мое име и во име на сите вработени од Клиничката болница на Тетово да изразам уште еднаш сочувство...

Собраќајната полиција во Тетово добива возила од Агенцијата за управување со одземен имо

Агенцијата за управување со одземен имот со претходна дадена согласност од Владата на РСМ, неодамна придонесе да се зголеми возниот парк на МВР и...

Потресно сведоштво на тетовчанкa: Пожарот настанал затоа што се обидувале да реанимираат девојче, пукнал штекерот

Тетовчанката Јована К. за „Слободен печат“ раскажува дека нејзината сестра и нејзиниот татко, кој бил хоспитализиран со ковид во модуларната болница која изгоре синоќа,...

Стојаноска од ВМРО: За два месеци како министер, Таравари го сруши целиот здравствен систем

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека тогашниот министерот за здравство Арбен Таравари кога, како што наведуваат, во државата има опасна болест за чие ширење тој лично е...

АКТУЕЛНОСТИ

ДУИ: Нашите советнички листи се составени со претставници од граѓанското општество, млади и жени

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) во законски предвидениот рок ги достави Листите на кандидати за членови на Советите на општините и Листата на кандидати...

23 нови жртви од ковид, нови 464 случаи

Во дневниот ковид билтен 23 нови жртви на вирусот. Најголем број, односно 11 починати се од Скопје, по три загунеби битки за живот има...

Моралните оставки и неморалните прозивки

ЕРОЛ РИЗАОВ Неопходна е воздржаност и достоинство во вакви ситуации да не се подлегнува на тревогите на неморални луѓе кои бараат морална одговорност и кога...

Заев по истрагата ќе одлучи за оставките, директорите не го даваат Филипче: „Премиере, не прифаќајте!“

Фактите и експертската истрага ќе му пресудат на Министерот за здравство, Венко Филипче. „Најавувам дека во текот на следната недела, во првиот момент откако експертската...

Австрија ги стави на „црвена листа“ сите земји од Западен Балкан

Австриското Министерство за здравство подготви нова регулатива за епидемиолошките мерки, со што сите дземји од Западен Балкан се ставени на „црвената листа“. Покрај нив, исто...
Translate »